M 75 over Stream
Fair Condition116 years old297 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Rock |
| Location | 0.5 Mi S Of Jct Csah 4 |
| Carries | M 75 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 43.64841, -96.19461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 34.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1910 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 297 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | L2257 |