T 368 over Lawrence Creek
Fair Condition63 years old18 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Chisago |
| Location | In Franconia |
| Carries | T 368 |
| Crosses | Lawrence Creek |
| Coordinates | 45.36962, -92.69524 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 35.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18 (1970) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L2385 |