T 302 over Stream
Fair Condition52 years old15 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Lyon |
| Location | 1.1 Mi W Of Jct CR 65 |
| Carries | T 302 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 44.53047, -95.86064 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 62.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (1992) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L2428 |