Service RD over Co Ditch #8
Fair Condition58 years old3 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Nobles |
| Location | 0.5 Mi W Of Jct TH 59 |
| Carries | Service RD |
| Crosses | Co Ditch #8 |
| Coordinates | 43.68891, -95.60211 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 44.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3 (1986) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L2527 |