Msas 113 over Tcw Rr
Poor Condition113 years old736 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Carver |
| Location | 1.1 Mi S Of Jct Csah 18 |
| Carries | Msas 113 |
| Crosses | Tcw Rr |
| Coordinates | 44.83278, -93.61162 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 158.5 ft (48.3 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 333.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1913 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 736 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 914 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L2824 |