M 45 over Crooked Creek
Poor Condition66 years old15 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Crow Wing |
| Location | 1.7 Mi W Of Jct TH 6 |
| Carries | M 45 |
| Crosses | Crooked Creek |
| Coordinates | 46.78124, -93.99807 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.6 ft (13.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 79.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (1986) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L2877 |