T 124 over Little Pine River
Fair Condition89 years old10 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Crow Wing |
| Location | 0.7 Mi E Of Jct TH 6 |
| Carries | T 124 |
| Crosses | Little Pine River |
| Coordinates | 46.71661, -93.94173 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 57.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (1986) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L2878 |