T 502 over Roseau River
Fair Condition46 years old3 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Roseau |
| Location | 0.1 Mi W Of Jct CR 123 |
| Carries | T 502 |
| Crosses | Roseau River |
| Coordinates | 48.90594, -95.83225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 421.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3 (1980) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L2931 |