T 244 over Whitewater River
Fair Condition50 years old30 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Wabasha |
| Location | 0.9 Mi S Of Jct Csah 25 |
| Carries | T 244 |
| Crosses | Whitewater River |
| Coordinates | 44.12399, -92.19829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 79.4 ft (24.2 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 181.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L3013 |