T 150 over Cedar Creek
Good Condition46 years old8 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Winona |
| Location | 0.1 Mi W Of Jct Csah 9 |
| Carries | T 150 |
| Crosses | Cedar Creek |
| Coordinates | 43.98409, -91.52113 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 55.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L3029 |