CR 17 Zone F over I-30 Log 106.35
Poor Condition63 years old12 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Saline |
| Location | I-30 Log 106.35 |
| Carries | CR 17 Zone F |
| Crosses | I-30 Log 106.35 |
| Coordinates | 34.48240, -92.72416 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.9 ft (64.6 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 626.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12 (1987) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003246 |