T 93 over S Br Vermillion River
Fair Condition81 years old75 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Dakota |
| Location | 0.5 Mi W Of Jct Csah 79 |
| Carries | T 93 |
| Crosses | S Br Vermillion River |
| Coordinates | 44.61594, -93.06580 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 52.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1945 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (1996) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L3254 |