Permanently Closed over Cannon River
Poor Condition117 years old1 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Dakota |
| Location | 0.1 Mi SE Of Jct Csah 47 |
| Carries | Permanently Closed |
| Crosses | Cannon River |
| Coordinates | 44.48750, -93.12845 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 2 (Critical) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 213.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1909 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (1996) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 109 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | L3275 |