T 188 over Pine Creek
Fair Condition67 years old75 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Dakota |
| Location | 3.2 Mi S Of Jct TH 50 |
| Carries | T 188 |
| Crosses | Pine Creek |
| Coordinates | 44.55434, -92.91394 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 61.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (1993) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L3285 |