Service RD over Kanaranzi Creek
Poor Condition111 years old1 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Nobles |
| Location | 0.2 Mi S Of Jct I-90 |
| Carries | Service RD |
| Crosses | Kanaranzi Creek |
| Coordinates | 43.63484, -95.97319 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 61.7 ft (18.8 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 116.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1915 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 920 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L3462A |