T 36 over Stream
Fair Condition63 years old29 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Nobles |
| Location | 0.2 Mi E Of Jct TH 59 |
| Carries | T 36 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 43.51441, -95.65160 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 74.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L3522 |