CR 59 over Trib Poplar Creek
Poor Condition83 years old56 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Pipestone |
| Location | 0.7 Mi E Of Jct TH 75 |
| Carries | CR 59 |
| Crosses | Trib Poplar Creek |
| Coordinates | 43.89216, -96.25041 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.3 ft (6.8 m) |
| Max Span | 10.5 ft (3.2 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 45.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1943 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L3626 |