T 288 over Redwood River
Fair Condition85 years old75 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Pipestone |
| Location | 1.6 Mi E Of Jct TH 23 |
| Carries | T 288 |
| Crosses | Redwood River |
| Coordinates | 44.18238, -96.06937 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 51.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (1997) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L3679 |