T 1331 over Nokasippi River
Poor Condition118 years old20 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Crow Wing |
| Location | 0.2 Mi N Of Jct Csah 2 |
| Carries | T 1331 |
| Crosses | Nokasippi River |
| Coordinates | 46.20368, -94.31375 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 1 (Imminent Failure) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 83.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1908 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1973) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | L3942 |