Spr 2 over Savanna River
Poor Condition61 years old1 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Aitkin |
| Location | 0.2 Mi N Of Jct Csah 14 |
| Carries | Spr 2 |
| Crosses | Savanna River |
| Coordinates | 46.82830, -93.18040 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 51.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2009) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4047 |