M 15 over Ditch
Fair Condition84 years old25 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Dakota |
| Location | 3.2 Mi NE Of Jct Csah 66 |
| Carries | M 15 |
| Crosses | Ditch |
| Coordinates | 44.67536, -93.07547 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 21.3 ft (6.5 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 39.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1942 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (1993) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4089 |