M 34 over Snake River
Fair Condition67 years old100 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Marshall |
| Location | 0.1 Mi N Of Jct TH 1 |
| Carries | M 34 |
| Crosses | Snake River |
| Coordinates | 48.20076, -96.76772 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 152.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1994) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4208 |