T 91 over Co Ditch #22
Fair Condition100 years old4 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Kittson |
| Location | 1.0 Mi S Of Jct Csah 6 |
| Carries | T 91 |
| Crosses | Co Ditch #22 |
| Coordinates | 48.90516, -96.96397 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.7 ft (11.8 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 64.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1926 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4 (1989) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4364 |