SH 115-02-lm 16.14 over Strawberry River
Fair Condition67 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lawrence |
| Location | 4.0 Mi S Of Smithville |
| Carries | SH 115-02-lm 16.14 |
| Crosses | Strawberry River |
| Coordinates | 36.02879, -91.32438 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 700.1 ft (213.4 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 1856.6 sq m |
| Main Spans | 17 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003253 |