T 310 over N Br Two Rivers
Poor Condition119 years old12 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Kittson |
| Location | 0.3 Mi E Of Jct Csah 1 |
| Carries | T 310 |
| Crosses | N Br Two Rivers |
| Coordinates | 48.84668, -96.92478 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 0 (Failed) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 77.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1907 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12 (1991) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2012 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4436 |