T 7 over Waterloo Creek
Poor Condition52 years old55 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Houston |
| Location | 0.1 Mi N Of State Line |
| Carries | T 7 |
| Crosses | Waterloo Creek |
| Coordinates | 43.50251, -91.57012 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.7 ft (11.5 m) |
| Max Span | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 63.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4543 |