M 11 over Spring Brook
Fair Condition115 years old56 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Rock |
| Location | 0.2 Mi E Of Jct Csah 25 |
| Carries | M 11 |
| Crosses | Spring Brook |
| Coordinates | 43.61524, -96.35982 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 66.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1911 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56 (1990) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | L4646 |