T 75 over Stream
Poor Condition115 years old68 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 0.1 Mi N Of Jct Csah 28 |
| Carries | T 75 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 43.53202, -91.81011 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 43.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1911 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 68 (1973) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4678 |