T 96 over Stream
Fair Condition85 years old52 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 0.7 Mi W Of Jct Csah 21 |
| Carries | T 96 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 43.50277, -91.94436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 36.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 52 (1973) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4690 |