SH 93-01- Lm 5.78 over Eleven Point River
Fair Condition66 years old650 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Randolph |
| Location | 5.78 Mi NW Jct SH 93 & 90 |
| Carries | SH 93-01- Lm 5.78 |
| Crosses | Eleven Point River |
| Coordinates | 36.41862, -91.13521 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1152.2 ft (351.2 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 3055.4 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003254 |