T 140 over Duschee Creek
Poor Condition116 years old37 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 0.8 Mi SE Of Jct TH 16 |
| Carries | T 140 |
| Crosses | Duschee Creek |
| Coordinates | 43.69490, -91.98912 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 40.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1910 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4708 |