T 153 over Root River
Fair Condition66 years old60 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 1.8 Mi N Of Jct Csah 12 |
| Carries | T 153 |
| Crosses | Root River |
| Coordinates | 43.62051, -91.85676 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 65.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4722 |