T 165 over Stream
Fair Condition91 years old3 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 0.9 Mi N Of Jct Csah 24 |
| Carries | T 165 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 43.58003, -91.87371 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 39.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4728 |