T 166 over S Br S Fk Root River
Fair Condition111 years old64 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 1.4 Mi N Of Jct TH 44 |
| Carries | T 166 |
| Crosses | S Br S Fk Root River |
| Coordinates | 43.53455, -91.86481 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 20.3 ft (6.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 36.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1915 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 64 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4729 |