T 198 over Torkelson Creek
Fair Condition75 years old38 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 1.4 Mi W Of Jct TH 250 |
| Carries | T 198 |
| Crosses | Torkelson Creek |
| Coordinates | 43.77420, -91.98257 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 70.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38 (1973) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4758 |