T 246 over Camp Creek
Fair Condition64 years old10 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 0.7 Mi S Of Jct Csah 16 |
| Carries | T 246 |
| Crosses | Camp Creek |
| Coordinates | 43.60915, -92.06457 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 39.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4794 |