T 274 over Stream
Fair Condition79 years old24 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 1.7 Mi NW Of Jct Csah 8 |
| Carries | T 274 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 43.76495, -92.16261 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 45.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4809 |