T 101 over Canfield Creek
Fair Condition91 years old12 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 0.8 Mi E Of Jct Csah 5 |
| Carries | T 101 |
| Crosses | Canfield Creek |
| Coordinates | 43.56576, -92.25423 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 89.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4901 |