SH 91-02- Lm 2.22 over Cache River
Poor Condition67 years old410 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Craighead |
| Location | 2.29 Mi SE Lawrence Co |
| Carries | SH 91-02- Lm 2.22 |
| Crosses | Cache River |
| Coordinates | 35.85833, -90.93346 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 272.0 ft (82.9 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 721.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 410 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003258 |