T 403 over Jordan Creek
Fair Condition91 years old24 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 0.4 Mi N Of Jct Csah 4 |
| Carries | T 403 |
| Crosses | Jordan Creek |
| Coordinates | 43.78087, -92.30907 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 46.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4920 |