T 439 over Etna Creek
Fair Condition91 years old44 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 0.2 Mi S Of Jct Csah 14 |
| Carries | T 439 |
| Crosses | Etna Creek |
| Coordinates | 43.59901, -92.34566 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 62.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4939 |