M 3 over Schwerin Creek
Poor Condition90 years old50 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Mower |
| Location | 0.4 Mi W Of Jct Csah 7 |
| Carries | M 3 |
| Crosses | Schwerin Creek |
| Coordinates | 43.65936, -92.71824 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 55.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4980 |