T 173 over Stream
Fair Condition90 years old54 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Mower |
| Location | 1.6 Mi E Of Jct Csah 8 |
| Carries | T 173 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 43.79767, -92.52861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 54.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 54 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L5099 |