T 220 over Stream
Fair Condition100 years old8 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Mower |
| Location | 0.8 Mi E Of Jct TH 63 |
| Carries | T 220 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 43.76150, -92.46217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 59.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1926 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L5123 |