T 263 over Stream
Poor Condition100 years old4 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Mower |
| Location | 1.6 Mi N Of Jct Csah 2 |
| Carries | T 263 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 43.76800, -92.93370 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 56.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1926 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L5143 |