T 187 over Okabena Creek
Poor Condition121 years old10 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Jackson |
| Location | 0.3 Mi S Of Jct Csah 18 |
| Carries | T 187 |
| Crosses | Okabena Creek |
| Coordinates | 43.69911, -95.41539 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 63.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1905 (reconstructed 1938) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (1988) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | L5245 |