M 16 over Bitter Creek
Fair Condition86 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Goodhue |
| Location | In Zumbrota |
| Carries | M 16 |
| Crosses | Bitter Creek |
| Coordinates | 44.29294, -92.67041 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 124.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L5390 |