M 58 over Cannon River
Fair Condition117 years old150 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Goodhue |
| Location | 0.5 Mi N Of Jct TH 19 |
| Carries | M 58 |
| Crosses | Cannon River |
| Coordinates | 44.51349, -92.90428 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 182.7 ft (55.7 m) |
| Max Span | 177.2 ft (54 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 300.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1909 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (1986) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | L5391 |