Service RD over N Fk Zumbro River
Poor Condition106 years old20 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Goodhue |
| Location | 0.1 Mi N Of Jct TH 56 |
| Carries | Service RD |
| Crosses | N Fk Zumbro River |
| Coordinates | 44.27977, -92.98109 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.4 ft (10.5 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 64.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1971) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2006 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L5397 |