T 267 over Co Ditch # 7
Fair Condition71 years old20 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Brown |
| Location | 1.4 Mi NE Of Jct Csah 20 |
| Carries | T 267 |
| Crosses | Co Ditch # 7 |
| Coordinates | 44.18706, -94.39407 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 77.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L5477 |